YogaWoo & YogaKioo Uluslararası 280 Saat Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi Ocak-Mart 2023 (Kayıtlar Açıldı!)

YogaKioo Eğitmenleri Sevinç Ayyıldız ve Yeşim Atay ile gerçekleşecek 3 modülden oluşan YogaKioo 280 Saatlik Uluslararası Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimi, YogaWoo Yoga Merkezinde gerçekleşecektir. Eğitimin kalitesini yüksek tutabilmek ve katılan kişilerin pratiğini birebir ilgi ile daha derinlere taşıyabilmek için kontenjan sınırlı sayıda tutulmaktadır. İstediğiniz sadece standart bir eğitmenlik kursu değil, pratiğinizi dönüştürecek bir çalışma ise aramıza hoşgeldiniz.
Patanjali’nin Yoga Sutraları’nın gizli anlamlarının ve yoga felsefesinin ayrıntılı şekilde işlendiği 1. modülde en büyük amaç, zihnin yanılgılardan izole edilerek ”gerçek” olanla kalmasıdır. 1. modül boyunca, “Gerçek olan ne, sonlu olan ne?”; bunu ayıracak bilince sıçramak için pratik edeceksiniz. Dileyenler yoga hakkında daha çok şey öğrenip, pratiklerini derinleştirmek için sadece 1. modüle katılabilirler.
Yoga kişinin kendi içine yaptığı yolculuktur. Bu yüzden yoga herkes içindir. Önemli olan ileri seviye asanaları yapmak değil, yaptığının farkında olmaktır. Zihin her gün büyük bir çılgınlık içinde çalışır ve hiç durmadan kişinin kontrolü dışında düşünür. Davranışlarınız ve seçimleriniz bu düşünceler tarafından şekillendirilir ama bunun çok büyük bir kısmının farkında bile olmazsınız. Üstelik bütün bu düşünceler, fiziksel bedeni, enerji bedenini ve zihinsel bedeni doğrudan etkiler; vücudunuzda gerginlikler, hastalıklar ve sakatlıklar olarak yer edinirken, zihninizde de mutsuzluk, kaygı, endişe ve depresyona dönüşür.
Bu eğitim boyunca farkında olmayı, kendinizin gözlemcisine dönüşmeyi, zihninizi yavaşlatmayı ve kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Nefesi, beden ve zihin arasında bir köprü olarak kullanarak ikisinin zayıflamış olan bağlarını kuvvetlendirecek; bu bağlar kuvvetlendikçe de prana bedeninize ulaşmaya başlayacaksınız. Yolculuğunuz için ihtiyacınız olan en önemli 2 anahtar ile; konsantrasyon ve farkındalık.
Eğitimin 2. ve 3. modülünde yoganın özellikle ilk 4 kolu üzerinde yoğun eğitim süreci devam ederken, asanalar üzerinde yoğunlaşarak; asanalarda derinleşme, anatomi, ders mekanikleri, workshop hazılama teknikleri, öğrenciyi asanalardan bir üst seviyeye taşıma gibi konular üzerinde çalışacaksınız. Ayrıca 3. modülde Hatha Yoga Pradipika kitabını tüm ayrıntıları ile işlenecek.
Eğitim süresince derin içe dönüş çalışmaları yaparak “ben”liklerinizi ziyaret edeceksiniz. Pratyahara dediğimiz duyuların geri çekilimini deneyimleyerek hem kendi pratiğinizde derinleşecek, hem de bir öğretmen olarak öğrencilerinizi yansıtmayı öğreneceksiniz.

Eğitim Takvimi:
1. Modül: 14,15,16,17,18,19,20,21,22 Ocak 2023 İnzivalı olarak gerçekleşecektir.
*İlk gün eğitim saat 10’da başlayacaktır. Ve son gün de 14:00-15:00 arası sona erecektir.
*Program saat 06:00 – 21:00 arası uygulanır.
*Bu bölümde yoğun olarak meditasyon, asana pratiği, pranayama çalışmaları, yoga felsefesi ve yoga sutraları işlenecektir.

2. Modül: 04-05, 11-12, 18-19, 25-26 Şubat 2023
*İkinci modül ders verme tekniklerinin yoğun olarak işlendiği, etkin eğitmen olma detaylarının verildiği bölümden oluşur.
*Program saat 09:00 – 20:00 arası uygulanır.
*Modülün son 2 haftasında Staj Programı eğitmenlerin uygun olduğu tarihlere göre ayarlanacak şekilde uygulanacaktır. 

3. Modül: 08,09,10,11,12 Mart 2023
*Programın saatleri ve içeriği öğrencinin ihtiyacına göre eğitmenler tarafından belirlenecektir.
*modülün sonunda yapılacak sınavla mezuniyet gerçekleşecektir. Mezun olan öğrencilere sertifikalar verilecektir. Bu sınavda gerekli başarıyı gösteremeyen eğitmen adayları, gerekli olan çalışma yapılarak yeniden bir sınava tabii tutulacaklardır.

Ek olarak işlenecek dersler:
Patanjali’nin Yoga Sutraları
Hatha Yoga Pradipika
İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi
Sakatlıklar ve Hastalıklarda Yoga
Çakralar
Mudralar ve Bandhalar
Kriyalar
Çocuk Yogası
Hamile Yogası
Etkin Ders Planlama
Yardımcı Ekipman Kullanma Yöntemleri
Derslerde Etkin Konuşma Teknikleri
Etkin bir Yoga Eğitmeni Olmanın Esasları
Duruşları Etkin Düzeltme Prensipleri
Workshop Planlama
Sosyal Medyanın Etkin Kullanımı
Staj Programı

 

ÖNEMLİ NOTLAR:
• YogaKioo 280 saat Temel Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimine katılabilmek için en az 6 ay yoga pratiğinin olması gerekmektedir.
• Eğitim başlamadan önce öğrencilere e-mail olarak uygulaması gereken ödevler (ders videoları, meditasyon, alması gereken diğer kaynaklar) gönderilecektir.
• Eğitim kitapları öğrencilere ilk gün verilecektir.
• Öğrencilere 2. Modülde verilecek olan dönem ödevleri toplamda 15 puandır ve bu puanını sadece bir sınavda kullanabilir.
• Eğitime giren öğrenciler 3 sınavdan sorumlu olacaklardır. Bunlar; Anatomi-Fizyoloji, Yoga Felsefesi, Yoga Sutralardır. Sınav geçme notu her ders için 100 üzerinden 90 puandır.  Sınav süresi 60 dakidadır.
• Sınavda başarılı olamayan öğrenciler belirtilen tarihte bütünleme sınavına girecektir. Bütünleme sınavında da başarılı olamayan ve sınava giremeyen öğrencilerin bir sonraki eğitimin sınav döneminde yeniden girebileceklerdir.
• Öğrenciler eğitim boyunca toplamda 3 gün devamsızlık hakkına sahiptir. Ancak aksi durumlarda (hastalık, sakatlanma, vb durumlarda) bilgilendirme yapılması ve sağlık konularıyla ilgili rapor getirmesi gerekmektedir.
• Sadece 1. Modüle katılım sağlayan öğrenciye katılım belgesi yada sertifika verilmez.