Kimler yoga yapabilir?

Yogaya dair akıllarda oluşan en büyük yanılgı yogayı yalnızca fiziksel olarak güçlü, esnek kişilerin yapabilecek olmasıdır. Yoga tüm katılımcıların kendi enerjilerinin farkına vararak ruhu, bedeni, zihni için yapmış olduğu bir aktivitedir. Dolayısıyla yogayı herkes yapabilir.

Yogada kilonun ve yaşın önemi var mıdır?

Yoga her yaşta, her durumda yapılabilir. Bedensel rahatsızlıklar ya da zihinsel birikmişlikler kişiye özeldir. Ancak yoga herkes içindir. Katılımcıya özel eğitmenlerce hazırlanacak programlar ile kişinin her yaşta yahut kiloda yoga yapmasının önü açılmaktadır

Yoga yapmak için esneklik gerekli midir?

Yogaya başlamak için esnek olmak gerekmemektedir. Yoga süreç içinde esneklik kazandıran bir dinamiğe sahiptir. Düzenli olarak yapılan egzersizler ile bireyler gün be gün esnekliklerini artırabilirler.

Yoga kilo verdirir mi?

Yoga düzenli olarak yapılan pratiklerle birlikte bireyleri fiziksel olarak güçlendiren bir aktivitedir. Asanalar ile endokrin sistemi ve hormonal sistemin düzene girdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yoga egzersizler sırasında harcanan kalori ve beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişimlerle birlikte kişinin kilo vermesine yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki yoga yalnızca spor değildir, yoga bir felsefedir.

Fiziksel rahatsızlıkların mevcut olduğu durumlarda yoga yapmak mümkün müdür?

Yoga eğitmenleri, eğitimleri sırasında anatomi ile ilgili temel bilgileri almaktadır. Bu bağlamda başta lordoz, artrit gibi sıkça rastlanan rahatsızlıklar olmak üzere pek çok fiziksel problemde kişiye özel bir program uygulanmaktadır. Dolayısıyla eğitmenlere bilgi verilmesi durumunda pek çok fiziksel rahatsızlık yoga yapmaya engel değildir.

Yoga depresyona iyi gelir mi?

Yoga fiziksek bir aktiviteden çok daha fazlasıdır. Bireyin zihinsel ve ruhsal olarak iyileşmesine ve gelişmesine yardımcıdır. Yoga duruşları ve nefes egzersizleri stres hormonunun salgılanmasını düzenler. Meditasyonlar ile kişi kendine dönerek dış dünyanın karmaşasından uzaklaşır. Bu çerçevede yoga bireye mutluluğun dışarda bir yerde değil, kendi içinde olduğunu öğretir.

Hamileliğin kaçıncı ayında yogaya başlamalıyım/ bırakmalıyım?

Hamile yogası bireyi fiziksel olarak yenileyici ve duygusal olarak destekleyici bir niteliğe sahiptir. Bu süreci hamile yogası yardımı ile kolaylaştırmak isteyen anne adayları herhangi bir sağlık sorunları bulunmuyorsa hamileliğin 3. ayından hamileliğin son gününe kadar yoga yapabilirler.

Regl döneminde yoga yapılır mı?

Regl dönemindeki ağrılar rahim duvarındaki kasların sıkışması nedeniyle ortaya çıkar. Bu süreçte yapılacak hafif egzersizler krampları azaltmaya yardımcı olacaktır. Bazı yoga pozları sayesinde bu kasılmalar ve sıkışmaların önüne geçilerek bireyin bu dönemi daha rahat geçirmesi sağlanabilir.

“Yoga Woo ile içsel huzura giden yolda, yoganın ve sanatın zihinsel ve fiziksel güçlendirmesi ile dönüşümünüzü başlatın…”